Gaziantep’te “Ortak Dil Konseri” Nefes Kesti

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ile İtalya’ da bulunan Swiss Graduate School of Music P:Y: Tchaikovski Konservatuvarı işbirliğiyle ’’Common Language Music (Ortak Dil Müzik)’’ adlı konser düzenlendi.

“Hayalimde, Girdim Yarin Bahçasına, Şeddi Araban Saz Semaisi, Onbirli, Gülnihal, Bethoven: For Elise, Flotow: M’ Appari Tutt’Amor, Santa Lucia, Parla Piu Piano, Historia de un Amor” gibi birbirinden değerli Türk ve İtalyan sanatçıların dünyaca tanınmış eserlerinin seslendirildiği konser, GAÜN Ruhnevaz Müzik Topluluğu ve İtalyan Misafirlerimiz Prof. Sabino Martemucci, Prof. Alfredo Luigi Cornacchia eşliğinde üç bölüm halinde sunuldu.

GAÜN Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen konserde; Tenorde Prof. Sabino Martemucci, pianoda Prof. Alfredo Luigi Cornacchia, kemanda Sanatçı Öğretim Elemanı M. Emin Beyazçiçek, bağlamada Öğr. Gör. Adil Çete, neyde Serdar Erdal, kanunda Serkan Bükülmez, klavyede Numan Ökten tarafından dinleyenlere keyifli bir müzik ziyafeti sunuldu.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Yaşar Gündoğdu, Genel Sekreter Ercan Eroğlu, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrencinin katıldığı konserde; GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürü Öğr. Gör. Dr. Hakan Tatyüz’ün seslendirdiği İç Anadolu türkülerinden “Mahpushanelere attım postumu” adlı eser salondan büyük alkış aldı.

Konserin sonunda konuşan GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, “Akdeniz’den esen rüzgarlar İtalya’dan Türkiye’ye geldi. Türkiye’nin Toroslarında, dağlarında dolaştı, kulaklarımıza name name doldu ve içimizi ısıttı. Müziğin evrensel dilini bugün bir kez daha gördük. İtalya’dan gelen sanatçılarımız, Ruhnevaz Topluluğu ve hocalarımız hep birlikte olağanüstü bir müzik icra etti” dedi.

Prof. Sabino Martemucci ise Gaziantep Üniversitesi’ne ev sahipliği ve sıcak karşılama için teşekkür ederek, iki ülke arasında davranış biçimleri, ses, kulak gibi yakın benzerliklerin olduğunu ifade etti. Prof. Sabino Martemucci, “Üniversite olarak karşılıklı işbirliği yapabiliriz. Her zaman, daha önce de olduğu gibi çok sıcak bir ev sahipliğiyle karşılandık. Geleceği birlikte inşa etmek için bu anlamda kendi alanımıza çok güzel çalışmalar yapabiliriz” diye konuştu.


Gecenin sonunda; Rektör Prof. Dr. Coşkun, Ruhnevaz Müzik Topluluğu’na, Prof. Sabino Martemucci, Prof. Alfredo Luigi Cornacchia, Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müdürü Öğr. Gör. Dr. Hakan Tatyüz’e ve konserin düzenlenmesinde verdiği desteklerden dolayı İdo Yüksel İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Davut Yüksel’e hediye ve çiçek takdim etti.

Evrensel Müzik'te oradaydı...

Henüz yorum yazılmadı. İlk yorum yazan sen ol!

Yorum yazın

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!